Elektrické koloběžky jsou velice oblíbené a není se moc čemu divit. Dobrá koloběžka jede celkem rychle, a to dle legislativy až 25 km/h. Ano, výkonné koloběžky dosahují i vyšších rychlostí a jejich flashnutí je celkem snadné, ale nedoporučuji to. S koloběžkou se dostanete také všude, můžete na nich vozit menší nákup či balíčky a jsou cenově dostupné.

Koloběžka Sencor Scooter Two Long Range 2021

Na mém hlavním webu infoek.cz jsem nedávno publikoval recenzi elektrické koloběžky (odkaz) a vrhám se do testování druhé. Dostal jsem hned pár dotazů, zda si elektrickou koloběžku můžete vzít do autobusu a snadno se s ní tedy přepravit. Oni vlastně i někteří výrobci v propagačních materiálech propagují, jak snadno s koloběžkou cestovat i hromadnou dopravou. Je to ale pravda?

Koloběžka LAMAX E-scooter S7500 Plus

Je dobré uvést na pravou míru, že výrobci koloběžek nelžou v tom, že si koloběžky můžete vzít do hromadné dopravy, ale… Velký háček je v tom, že každá dopravní společnost má trochu jiné podmínky. Záleží také hodně na tom, na jakého řidiče narazíte. Pokud narazíte na řidiče, co koloběžky vyloženě nesnáší (nelze se jim divit, když denně naráží na dementy) a narazit můžete i na řidiče, který prostě striktně dodržuje pravidla.

Před přepravou tedy doporučuji si najít a pročíst přepravní smluvní podmínky společnosti, kterou se chcete s koloběžkou dopravit. Ty najdete určitě na webových stránkách dané společnosti a pomoci vám jistě může Google. Třeba ČSAD ve svých podmínkách zakazuje přepravu kol a koloběžek (koloběžka je legislativně brána jako kolo). Výjimkou jsou jen linky, které mají označení kola v jízdním řádu a těch zrovna moc není.

Úryvek smluvních přepravních podmínek společnosti ČSAD

Při testování koloběžek jsem přepravu autobusem u ČSAD zkoušel a musím říci, že většinou jsem narazil na rozumné řidiče. Většina se spíše ptala, jakou maximální rychlost a dojezd koloběžka má. Někdy jsem byl jen upozorněn, že koloběžku nemám dávat do uličky nebo na sedačku. Jen jeden řidič důrazně upozornil, že ČSAD koloběžky nepřepravuje. Nakonec mi však bylo vyhověno s upozorněním, že pro příště se nemám spoléhat na to, že s koloběžkou budu vzat do přepravy.

Zdroje: ČSAD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *