Je rok 2022 a mnoho lidí v mém okolí nemá žádný televizní přijímač, samotný televizor nebo rádio. Především programy České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) jsou dle mého názoru příšerné a vhodné spíše jen pro seniory. Bohužel stále je povinné platit koncesionářské poplatky, ale v některých případech se jim přeci jen můžete vyhnout.

Je správné, že je placení za ČT a ČRo povinné?

Osobně si myslím, že koncesionářské poplatky za televizní či rádiové programy patří do doby dávno minulé (spíše do minulého režimu). Přeci jen jsme demokratický stát a koncesionářský poplatek by dle mého názoru měl být čistě dobrovolný. Je také diskutabilní, zda by stát měl stát za jakoukoli takovou službou.

Kolik stojí poplatky a kdo ho musí platit?

Letos jsou koncesionářské poplatky ve výší 135 Kč za ČT a 45 Kč za ČRo. To je tedy poměrně dost za služby, které třeba ani nepoužíváte.

Poplatky je povinna platit každá domácnost vlastnící přijímač. Je úplně jedno, kolik přijímačů doma máte, ale vždy platíte jen jednu výši poplatků za domácnost. Je nutné zdůraznit, že za přijímač se považuje i třeba rádio přijímající FM stanice.

Podnikatelé to ale mají složitější. Musí totiž odvádět poplatky za každý přijímač, a to jsou i auta s rádiem ve výbavě.

Přišel vám dopis? Neignorujte ho!

Když jsem změnil trvalý pobyt, Česká televize byla rychlá a žebrající dopis mi poslala celkem rychle. Dopisů bylo hned několik, protože jsem je ignoroval. Poslední dopis jsem však jen z nudy otevřel a zjistil jsem, že v případě ignorace dopisu jste automaticky bráni jako plátce a jste tedy povinni koncesionářské poplatky odvádět. Dopisy je tedy dobré neignorovat a buď se k poplatkům přihlásit nebo podat čestné prohlášení.

Nemáte žádný přijímač? Platit nemusíte, ale podejte prohlášení

Pokud skutečně žádný přijímač nevlastníte, což je v dnešní době naprosto běžné u mladých lidí, platit je nemusíte. Musíte to však České televizi nebo Českému rozhlasu dát vědět. To je snadné a v dnešní době k tomu nemusíte ani nikam chodit. Stačí podat čestné prohlášení, že žádný přijímač nevlastníte online.

Kde se přihlásit nebo odhlásit od placení poplatků? V odkazech níže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *