Často můžete slyšet, že výrobci od kalifornského Applu neustále kopírují. V některých případech je to pravda, ale většinou kopíruje i Apple často od menších firem. Je to v pořádku, protože všichni jen dohání svou konkurenci. Je ale smutné, když především čínští výrobci kopírují špatné vlastnosti iPhonů a jiných produktů od Aplu.

Dynamic Island

Doba výřezů v displejích dražších mobilů je konečně pryč. U mobilů s Androidem je to již dávno a osobně bych mobil s výřezem používat nechtěl. V letošním roce třeba HONOR nabídl bezpečné odemykání obličejem u mobilu HONOR Magic4 Pro a do levého rohu displeje umístil pilulkovitý průstřel s kamerami. Nedávno s takovým řešením přišel i Apple, ale ten má průstřel větší a umístil jej doprostřed displeje, kde to dle mého názoru vypadá příšerně.

Tak co ten Dynamic Island? Jedná se o funkci využívající prostor pilulkovitého průstřelu v displeji. Může se zvětšovat i zmenšovat dle potřeb systému a aplikací. Umí zobrazit různé informace a ovládací prvky. Někomu se to sice líbí, ale bohužel nám tím Apple dal vědět, že příští generace iPhonů nebudou průstřel v displeji odstraňovat. Konkurence bude dál a bude vypadat lépe, protože selfie kamery se zmenšují a doufám, že brzy bude stále více mobilů s kamerami pod displeji. Nechci v displeji žádné rušivé prvky.

Ihned se objevilo pár šikovných vývojářů poskytující Dynamic Island na Android mobilech. Vůbec nechápu, kdo si tuto funkci může dobrovolně aktivovat. Vážně chcete svůj mobil s malým elegantním průstřelem selfie kamery prznit takovou blbostí? Smutné je, že se této funkce chytají i čínští výrobci. No, snad tato funkce ve světě Androidu brzy umře.

 

Ploché rámy

Apple u iPhonů 12 přišel s plochými rámy mobilů. První rozhodně nebyl, jak to někteří jablíčkáři tvrdí. Opět se tento prvek někomu líbí, ale já vidím hodně nerad, že se toho chytá i konkurence. Jelikož rám není zaoblený, mobil se logicky drží v ruce hůře.

Je fajn mít výběr a ať tu jsou mobily se zaobleným tvarem i plochým rámem. Není ale v pořádku, když plochý rám má každý druhý představený mobil. Výrobci ve svých tiskových zprávách dokonce i tvrdí, že jsou originální a jedná se o jejich vlastnosti. Nepřišel s tím první Apple, ani oni. Jestli si dobře pamatuji, tak první bylo Sony, ale možná byl i někdo před ním.

 

Google chce být taky Applem

Ve světě Androidu se mi líbí ta svoboda a možnost širokého výběru. Vybrat si můžete i mezi několika procesory. Qualcomm Snapdragon jsou ze stran vývojářů nejpodporovanější procesory a jsou nesmírně výkonné. MediaTek zas lépe hospodaří s akumulátory. Je tu i Exynos od Samsungu, a to jsou asi nejhorší procesory ve světě mobilů. Mají slabou podporu, často mají špatné chlazení a bohužel vyvolávají různé softwarové trable. O tom se přesvědčil i Google se svými mobily Google Pixel 6, které mají vlastně procesory Exynos, ale jen s logem Google.

Zdroje: blog.google.com

Když si to shrnu, tak Google se vlastně pokusil být Applem a rádoby nabídnul vlastní procesory. Nezvládl ani optimalizaci hardwaru a softwaru, což je zrovna od Googlu nečekané a kvůli tomu bych si od něj nekoupil ani kalkulačku. Nechápu vlastně celé rozhodnutí Googlu. Proč vlastně neudělal Google Pixel, který měl jít příkladem všem Androidím výrobcům? Stačilo nabídnout mobil s čistým systémem, pravidelnými a rychlými aktualizacemi a pořádným procesorem od Qualcommu s výborným chlazením. Někteří výrobci s chlazením procesorů totiž bojují.

Ve světě Androidu je i naprosto hloupé mít vlastní procesory. Zkrátka se jedná o úplně jiný svět, než je iOS. Vývojáři aplikací a her se nebudou věnovat jednomu výrobci, který třeba konkrétně v ČR prodá dva kusy.

 

Chytré hodinky ve tvaru kalkulačky

Svět opravdových chytrých hodinek ovládá Apple. Nemusí se vám to líbit, ale v současné době se jedná o jediné opravdu chytré hodinky. Mají mnoho funkcí, ale díky tomu bohužel mají příšernou výdrž na jedno nabití. Konkurence má hodinky zaměřené na zdraví nebo sport bez moc chytrých hloupostí kolem. Díky tomu mají často lepší výdrž na nabití.

Zdroje: Equa leaks

Nelíbí se mi, že čínská konkurence nenabídne pořádné chytré hodinky s WearOS, aby Apple měl konečně pořádnou konkurenci. Nebylo by špatné se ani domluvit s Googlem a do WearOS by každý výrobce mohl nabídnout vlastní prostředí a ciferníky. Kdyby tento systém nasazovalo více výrobců, mohl by se více a rychleji vyvíjet a především šířit. Číňani ale raději nasazují vlastní nesmyslné systémy, které ve skutečnosti tak chytré nejsou.

Čínští výrobci často kopírují jeden prvek, který se mi vůbec nelíbí a myslím si, že ve světě hodinek by měl chcípnout. Ano, myslím tím ten ohyzdný tvar kalkulačky z vietnamské večerky. Nemají hodinky být krásně kulaté? Kdysi takové hodinky měla Motorola, ale dnes takové hodinky budete hledat marně. Brzy přijdou hodinky Pixel od Googlu, ale jestli budou fungovat stejně, jako mobily Pixel…

 

Prostředí systému

Android kopíruje prvky od iOS a iOS si zas vypůjčuje prvky od Androidu. V technologickém světě je to zcela normální, ale proč sakra někteří kopírují až tak moc okatě? Xiaomi se dokonce přiznalo, že jeho inspirací je Apple. Má ale svobodný systém s mnoha funkcemi, skutečně mu funguje běh aplikací na pozadí a vybrat si můžete třeba starší i novější rolovací lištu. Viditelné prvky z iOS sice má, ale ve vlastním podání a svobodně se lze rozhodnout v nastavení.

Jsou ale i výrobci, co do své Android nadstavby uboze nasazují takřka totožné ikony z iOS a totožné prostředí svých aplikací např. poznámek či diktafonu. Je to ubohé a myslím si, že čínští výrobci to dnes již za potřebí nemají. O výrobcích, co nechají běžet jen vybrané množství aplikací na pozadí tu diskutovat raději ani nebudu. Taková omezení nemají u Androidu co dělat.

 

Mají to zapotřebí?

Je mi úplně jasné, že někteří souhlasit nebudou. To je naprosto v pořádku. Osobně si ale myslím, že čínští výrobci jsou dnes v technologickém světě na vysoké úrovni. Vlastně se jedná o jediné inovativní výrobce, co se nebojí nasadit pořádný výkon nabíjení a další prvky. Nemají tedy za potřebí tak okatě a trapně kopírovat. No, snad to brzy pochopí.

Číňani nejsou jediní a v tomto článku jsem zmínil i Google. Rozhodnutí Googlu vlastní poslední roky vůbec nechápu. Snaží se být jakýmsi Applem, ale jaksi nechápe, že Android je jiný a mělo by to tak zůstat.

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *