Osobně si myslím, že lidstvo se nikdy neponaučí a vždy se najde šílenec, který napadne ostatní státy a bude páchat zvěrstva. To se v posledních letech děje bohužel stále častěji. Je třeba si neustále dokola připomínat zvěrstva 2. světové války. To se snaží i nový mini seriál Tatér z Osvětimi (2024). Jak se seriál povedl?

Seriál se odehrává v koncentračním táboře Osvětim a vypráví příběh skutečného slovenského žida Ludwiga Sokolova. V seriálu a údajně i knize se mu však říká „Lale“ nebo „Lali“. Zvěrstva koncentračního tábora přežil a před svou pokojnou smrtí v roce 2006 se podělil o své děsivé zážitky. Jeho skutečnou fotku a krátké video může divák vidět na konci šestého dílu.

Z celého seriálu jsem vlastně velice mile překvapen, protože ne každý film nebo seriál umí člověku tak dobře popsat nechutnou atmosféru koncentračního tábora. Během seriálu uvidíte výborné herecké výkony nejen hlavních postav, ale také německých dozorců. Lale se bude v koncentračním táboře seznamovat s různými druhy zla, ale najde přátelé a dokonce i svou životní lásku Gitu. Za úkol bude mít tetovat vězeňská čísla na ostatní židy.

Od seriálu jsem vůbec nečekal, že v pouhých šesti dílech popíše zvěrstva během války, ale dokonce i po válce. Mnoho lidí se domnívá, že Rudá armáda jsou osvoboditelé, strůjci míru a po válce bylo vše růžové. Tak tomu ale nebylo a právě Rudá armáda páchala další obrovská zvěrstva. V seriálu jsou některé její činy vykresleny velmi dobře. Vlastně se zamyslíte nad tím, jak se přeživší koncentračního tábora asi cítil. Přežil nacisty a po válce narazil na další zlo, a to z Ruska…

Seriál tatér z Osvětimi (2024) mohu rozhodně jen doporučit. Při jeho sledování budete cítit nejen smutek a zhnusení, ale i bezmoc. Nejedná se tedy o nic veselého.

Je smutné, že i v roce 2024 koncentrační tábory existují nejen na území KLDR, ale také v Rusku a Číně. Lidstvo se zřejmě neponaučilo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *