Poslední dva roky moc dobrých filmů dle mého názoru není. Letos vyšlo pár očekávaných filmů, ale alespoň já osobně jsem třeba z Johna Wicka 4 nebo Avatara 2 dost zklamaný. Pak je tu film Sisu (2023), za kterým stojí stejné studio, jako v případě Johna Wicka. První trailer lákal na přestřelenou akci plnou zabíjení a na film jsem se tedy dost těšil. Zároveň jsem se bál, že opět budu hodně zklamaný. Jak se ale film povedl?

O čem příběh je?

Sisu (2022) vypráví příběh osamělého zlatokopa, který jednoho dne při kopání narazí na zlatou žílu. Za zlato chce dostat peníze a musí se tedy vydat do nejbližší banky. Do cesty se mu postaví slizký oddíl německých vojáků. Ti jsou v přesile, mají tank, zbraně a převáží si i pět zajatých finských žen pro ukojení jejich potřeb. Oddíl se mu pokusí zlato ukrást, ale brzy zjistí, že to byla jejich osudové chyba. Osamělý muž totiž není jen obyčejným kopáčem zlata, ale obávaný válečný veterán. Ten kvůli Rusům přišel o svou rodinu a sám jich dokázal zabít 300. Vysloužil si u nich přezdívku „Nesmrtelný“.

Krátké zhodnocení

Film Sisu (2023) jsem již viděl a musím říci, že jsem mile překvapen fantastickými hereckými výkony a je překvapivé, že si stále někdo dává záležet na detailech nejen v příběhu, ale i v kostýmech postav. Kostýmy jsou spíše věrné, i když samotný film není žádným realistickým historickým vykreslením. Přeci jen se jedná o akční film, který má nabídnout zábavu ve formě kvalitních záběrů na akční scény. Některé scény jsou dost přestřelené, přesto nejsou trapné jako v případě jiných filmů a vlastně zabaví.

Někdo myslel i na to, že válka není nic hezkého a čistého, proto snad všechny postavy nemají jen špinavé oblečení, ale i obličeje. Zároveň se mi líbí, že hlavní hrdina působí opravdu drsně, téměř nepromluvil a nacisti nejsou vykreslováni jako úplní idioti. Dokonce ani ženské postavy nejsou ve filmu „jen aby se neřeklo“, ale mají tam svůj význam.

Celý příběh plyne poměrně rychle, nejsou v něm žádné zdlouhavé a zbytečné kecy, což já osobně jen vítám. Přesto dává celý film smysl, protože chvilku vidíte pořádnou dávku akce a poté zas chvilku pomalejší scénu. Příběh je rozdělen do kapitol a všimnout si můžete i velkého žlutého fontu, který je vidět i u filmů od Quentina Tarantina. Ten však údajně nemá s filmem nic společného a jedná se spíše jen o inspiraci. Rozdělení do kapitol mi sice nedává i filmu pod 2 hodiny moc smysl, ale vlastně mi to ani nevadí.

Tvůrcům se povedlo vše krásně vyvážit. Film nabízí nejen smysluplný příběh, ale i pořádnou akci plnou brutality a ukáže i krásu přírody laponského Finska. Myslím si, že pokud máte rádi akční filmy s až nereálnou akcí, tak rozhodně Sisu (2022) stojí za to. Vlastně se jedná o takového Johna Wicka nebo Wolfensteina, ale s krumpáčem v ruce. 😀

Kde se na film mohu podívat?

Falcon film Sisu (2023) uvedl do českých kin Cinema City od 27. 4. 2023. Na legitimních streamovacích službách v ČR v době psaní článku ještě nebyl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *