Nijak se netajím tím, že na úplně všech službách a webových stránkách blokuji reklamy. Často se s tím jako tvůrce obsahu setkávám s nepochopením a vlastně jsem i ze svého hlavního webu odstranil reklamní systém. V tomto článku jsem se chtěl podívat na to, zda je blokování reklam morálně správné a proč nějaký z blokátorů měl používat úplně každý.

 

Co je třeba si před zapnutím blokování reklam uvědomit?

Je nutné si uvědomit, že reklamy na internetu umožňují financování projektů. Bez reklam by drtivá většina projektů jednoduše nebyla nebo by byla zpoplatněna. On provoz obyčejného webu není zdarma a provozovatel musí zaplatit nějaký webhosting, doménu a v případě větších projektů i zaměstnance, pojištění a další náklady. Vím od novinářů z jiných médií, že třeba některé větší projekty spadající pod velké firmy jsou silně prodělečné a reklama na webu jejich provoz nepokryje.

Nikoho nechci moralizovat, protože sám blokuji reklamy úplně všude. Před zapnutím blokátoru je však dobré se zamyslet nad možnými následky.

 

Je blokování reklam morálně správné?

Já blokování reklam považuji za morálně v pořádku, zatímco někdo jiný to vnímá jinak. Blokování reklam všude si já obhajuji tím, že drtivá většina reklam na internetu obsahuje nástroje pro sběr dat uživatelů. Tato data jsou dle tvrzení firem anonymizována, ale opravdu jim to budeme věřit? Tyto informace slouží pro personalizaci reklam a na stránkách, aplikacích a jiných službách vám bude zobrazována reklama, která vás dle společností poskytující reklamu bude zajímat.

Někdo personalizaci reklam považuje za správnou funkci, ale já to vidím jinak. Personalizaci obsahu si sice na Google účtu, v nastavení mobilu a vlastně všech zařízení můžete již dnes vypnout, ale opravdu se vypne úplně? Tomu vůbec nevěřím a určitě toto tvrzení nebudu věřit společnosti Meta (Facebook), která měla mnoho bezpečnostních průšvihů.

Některé webové stránky také na první pohled reklamu nemají, ale ve skutečnosti ji mají a je velice nepříjemná. Někdy ji provozovatelé chytře umísťují do tlačítek, kdy kliknete třeba v menu na nějaký odkaz, ale nejdříve se vám spustí reklama v jiném listu prohlížeče…

Velkou prasárnou je těžba kryptoměn na pozadí. Webové stránky a  aplikace obsahující zdrojový kód pro těžbu kryptoměn se poslední roky vyskytují poměrně často. Někdo to obhajuje tím, že je to lepší než zobrazování reklamy. No, možná ano, ale těžba zas vytěžuje výkon vašeho zařízení.

 

Proč by měl blokátory reklam používat každý?

Software pro blokování reklam vám nabízí plnohodnotné používání internetu bez otravných reklam. To je jeho jedna z výhod, ale tou největší výhodou je více bezpečí a soukromí. Při používání kvalitního softwaru o vás reklamní systémy nebudou získávat citlivé informace, zablokuje těžbu kryptoměn na pozadí a umí blokovat i jiné škodlivé kódy.

Blokátory reklam tedy dnes mohou sloužit i pro zabezpečení vašeho zařízení. Dokonce VPN služby dnes umí i blokovat reklamy, škodlivé kódy na webu i aplikacích.

 

Co mám tedy používat?

  • Kvalitní internetový prohlížeč s vestavěným blokátorem – Brave je fajn pro počítač i mobil
  • Kvalitní VPN službu s důvěryhodným sídlem mimo EU, USA, Čínu a Rusko – ExpressVPN, NordVPN a SurfShark VPN neumí jen krýt vaši identitu na internetu, ale mají i zabudovaný blokátor reklam a nebezpečného kódu, obsahují i antivirus
  • AdBlock – i když váš prohlížeč má vestavěný blokátor, dále doporučuji doinstalovat kvalitní AdBlock doplněk. Doporučuji doplněk uBlock Origin, o kterém píši ve starším článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *