Žijeme v době, kdy jsou citlivá data cenná. Pomocí nich na nás společnosti totiž mohou cílit reklamu a nabízet nám produkty a služby, které nás podle nich mohou zajímat. Různé sledující prvky obsahují nejen webové stránky a reklamní bannery, ale i většina různých bezplatných aplikací. I poskytovatel vašeho internetového připojení může vidět, co na internetu vlastně děláte. Odkud asi pochází ta velká data od operátorů, jaké služby jejich zákazníci nejvíce využívání? Že by z pouhých průzkumů po telefonu? Tomu nevěřím. 😀
Kvalitní VPN služba je v dnešní době tedy povinností, pokud si tedy opravdu potrpíte na soukromí. VPN v dnešní době neumí už jen krýt IP adresy, ale i různě mást cílení společností, blokovat jejich sledování, a dokonce i reklamy. Některé již zahrnují i zabudovaný antivirus, ověření úniku vašich dat z platebních karet a další užitečné funkce. Ne každé službě je však možné důvěřovat…
Nevěřte VPN od Googlu ani Applu
Již před nějakou dobou společnost Apple představila vlastní VPN službu, kterou si mohou užívat předplatitelé jejich služeb. Společnost slibuje bezpečí a anonymitu, ale je to pravda? Ne, není! Společnost Apple sdílí totiž v USA a podléhá tedy tamním zákonům. Musí tedy ukládat informace v provozu VPN a služba tedy může shromažďovat informace, co na internetu děláte a logy budou obsahovat zcela určitě i vaše skutečné IP adresy. Tyto informace je povinna také vydávat policii či jiným orgánům.
Google také přispěchal s vlastní VPN službou, ale tu si naštěstí zrovna moc lidí neužije. Je totiž dostupná v balíčku Google One, a to jen pro uživatelé s 2 TB a vyšším tarifem. Google je na tom vlastně úplně stejně, jako Apple…
Nevěřte antivirovým společnostem
Googlu a Applu v soukromí a anonymitě jejich VPN služeb věřit nelze, ale jak jsou na tom antivirové společnosti? Ty dnes již také nabízí své VPN služby a ve svých propagačních materiálech se jen chlubí a slibují vysoké zabezpečení a soukromí. Bohužel to ale opět není pravda a takovým službám nelze věřit…
U každé VPN služby je třeba si zjistit sídlo dané společnosti. Pokud podléhá legislativám EU, USA, Ruska, Číny a dalším podobným, je to vždy špatně. Pojďme se tedy podívat, odkud jaká antivirová společnost pochází.
- Avast – Česká republika – v minulosti problém s prodejem dat uživatelů
- AVG – Česká republika – již je ve vlastnictví Avastu
- ESET – Slovensko
- Norton (NortonLifeLock) – USA
- Kaspersky – Rusko
- Avira – Německo
- McAfee – USA
- Bitdefender – Rumunsko
- F-Secure – Finsko
Jakou VPN službu je tedy vhodné používat?
Opravdu bezpečnou VPN službu je tedy celkem obtížné najít, ale přeci jen tu jsou. Nejsou však zdarma, a ne každý je ochoten za jejich služby platit. Níže zmíním tři služby, které já osobně využívám a nespadají pod legislativy EU, USA a dalších zemí.
- SurfShark VPN – nejoblíbenější VPN služba vůbec. Má mnoho funkcí, různé servery a někdy je možné vychytat i zajímavé slevy na předplatné na dva roky, je dostupná pro mnoho zařízení bez ohledu na operační systém a lze ji provozovat údajně na neomezeno zařízení
– Sídlo: Britské Panenské ostrovy
- NordVPN – další velmi populární VPN služba s mnoha funkcemi a je dostupná pro mnoho zařízení bez ohledu na operační systém. Cena je však často vyšší a omezen je i počet zařízení
– Sídlo: Panama
- ExpressVPN – výborná služba se svižnými aplikacemi pro mnoho zařízení bez ohledu na operační systém, mnoho serverů k výběru a asi nejsnazší ovládání. Služba je asi nejpřehlednější, ale nemá antivir a další funkce. Lze ji ale vyzkoušet na jeden měsíc zdarma
– Sídlo: Panama